TV SATELITARNA - SERWIS ANTENY KOMPUTERY MONITORING

Idź do spisu treści

Menu główne

TV SATELITARNA

TV i SAT

ANTENY SATELITARNE

Antena satelitarna to bardzo istotny punkt w instalacji. W dużym stopniu od niej zależy czy będzie można obejrzeć program przy złej pogodzie. Nie bez znaczenia jest też położenie geograficzne. Wiązka z satelity ma ograniczony zasięg i im dalej od jej centralnego skupienia tym potrzebna jest większa antena. Na terenie naszego kraju optymalne w przypadku rodzimych platform anteny wielkości 80-100cm ( czasza 80cm dla maksimum dwóch konwenterów mocowanych tzw. zezem, czasza > 80cm - jeżeli chcemy zamontować więcej konwenterów ) . Przy czym im dalej na wschód tym lepiej zaopatrzyć się w większą antenę. Zawsze polecam zakup anteny dobrej firmy, aby potem nie wyszły niespodzianki w postaci odpadającej farby, stabinego mocowania do masztu nie takiego, że powieje wiatr i mamy przestawioną antenę, czy też skupiających sygnał tak że go brak.

KONWENTERY SATELITARNE

Konwertery satelitarne to urządzenia służące do przesunięcia i wzmocnienia sygnałów z zakresów 10,7 - 11,7 i 11,7 - 12,75 GHz w zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej (950 - 2150 MHz). Podstawowe parametry to: wzmocnienie, współczynnik szumów, pobór prądu i możliwość współpracy z odbiornikiem ( tunerem satelitarnym ). Typowo, dla konwertera pełnozakresowego (fullband) wzmocnienie wynosi 55 dB, współczynnik szumów 0,3-0,7 dB, pobór prądu 100 mA. W przypadku konwerterów twin i quatro pobór prądu może sięgać 400 mA. Szczególną cechą systemów satelitarnych jest wykorzystywanie różnych polaryzacji i pasm. Rozprowadzanie programów występuje w pasmach C i Ku, przy czym, w tym ostatnim w dwóch podzakresach.

pasmo C - 3,7 - 4,2 GHz (szerokość pasma 500 MHz częstotliwość heterodyny 5,15 GHz)
pasmo Ku - 10,7 - 12,75 GHz (szerokość pasma 2050 MHz, częstotliwość heterodyny 10,0; 9,60; 10,60; 10;75 GHz)


Rodzaje konwerterów

W obrębie poszczególnych odmian konwerterów występuje wiele wariantów, różniących się częstotliwością generatora, pasmem wejściowym, wyjściowym i sposobem wybory odbieranej polaryzacji:

Konwertery w zbiorczych instalacjach antenowych

Odbiór dowolnego programu przez dowolnego użytkownika sieci, z dowolnego pasma i polaryzacji, wymaga aby konwerter udostępniał wszystkie potrzebne sygnały przez cały czas. Tego wymogu nie spełniają typowe konwertery nazywane universal single. Dla jednoczesnego odbioru obu polaryzacji (pionowej i poziomej ) należy stosować konwerter quatro. Konwertery quatro są stosowane w instalacjach zbudowanych z użyciem multiswitchy oraz w stacjach czołowych telewizji zbiorczej i kablowej, gdzie współpracują z zestawami tunerów satelitarnych. Oprócz tego znajdują zastosowanie w instalacjach rozprowadzających pierwszą pośrednią częstotliwość satelitarną.

- pełnozakresowy (fullband) - najczęściej spotykany obecnie konwerter, pozwala na odbiór programów nadawanych z polaryzacją poziomą i pionową (wybór następuje przez podanie napięcia zasilającego 18V lub 14V), oraz w zakresie 10,7- 11,7 i 11,7- 12,75GHz (wybór następuje przez wysłanie lub nie sygnału o częstotliwości 22kHz i amplitudzie 0,6V). Częstotliwość generatora konwertera wynosi 9,75GHz dla zakresu 10,7- 11,7 i 10,6GHz dla zakresu 11,7- 12,75GHz. Czasem są spotykane warianty z częstotliwością 10,7GHz.


- podwójny (twin) - to dwa niezależne konwertery w jednej obudowie, pozwalają na odbiór dwóch różnych programów satelitarnych na dwóch tunerach. Wszystkie wykonywane są w wariancie fullband

- konwerter quad - to w rzeczywistości konwerter quatro z wbudowanym multiswitchem 4/4. Taki konwerter pozwala na dołączenie do czterech tunerów, które pracują całkowicie niezależnie.

- quatro - jest to konwerter o czterech niezależnych wyjściach: zakres 10,7 - 11,7GHz z polaryzacją pionową, zakres 10,7 - 11,7 GHz z polaryzacją poziomą, zakres 11,7 - 12,7GHz z polaryzacją pionową, i zakres 11,7 - 12,75GHz z polaryzacją poziomą.

- konwerter Monoblock - obecnie typowym rozwiązaniem konwertera obsługującego dwa satelity jest tak zwany Monoblock. Są to dwa konwertery z przełącznikiem DiSEqC wykonane na jeden płytce drukowanej i zamknięte we wspólnej obudowie. Wybór konwertera następuje po podaniu sygnału Tone Burst lub DiSEqC. Takie konwertery są przystosowane do pracy z antenami o średnicy 80 - 90 cm.

Multiswitch'e

Stosując instalację z multiswitchem, trzeba zwrócić uwagę, iż wiele multiswitchy na wszystkich swoich wejściach ma obecne to samo napięcie z zakresu 14 - 18V, zależnie od rozwiązania. To powoduje, że nie jest możliwe użycie zwykłych konwerterów pełnozakresowych, gdyż ze względu na brak przełączania zakresów i polaryzacji, możliwy jest tylko odbiór z dolnego zakresu 10,7 - 11,7GHz i jednej ustalonej polaryzacji. Dlatego do multiswitchy należy stosować konwertery quatro.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego